Під Садовим захиталося крісло? У липні, коли після гучних скандалів із "барабанами та овочерізками" для столичних укриттів Володимир Зеленський звільнив чотирьох голів РДА, очільнику Голосіївської адміністрації вдалося втриматись на місці. Та вже за пів року громадськість сколихнули нові корупційні справи, в тому числі пов’язані з підконтрольним Сергію Садовому районом Києва – як стало відомо СтопКору, чиновник є фігурантом принаймні десяти свіжих кримінальних проваджень.

Очільником Голосіївської РДА у Києві Сергієм Садовим всерйоз зайнялись прокуратура, БЕБ та НАБУ: посадовців районного рівня запідозрили у масштабних розкраданнях і приховуванні незаконно нажитих статків.

Наприкінці листопада агенція УНІАН із посиланням на міську прокуратуру повідомила, що у столиці судитимуть підрядника, який привласнив пів мільйона гривень бюджетних коштів на ремонті укриттів у Голосіївському районі міста. Прізвища причетних не було озвучено, проте з повідомлення правоохоронців випливає, що у липні минулого року службові особи Голосіївської РДА забезпечили підконтрольній фірмі перемогу в тендері на проведення капремонту найпростіших укриттів та захисних споруд у школі цього району, а підрядник суттєво завищив ціни.

І це – далеко не єдиний випадок імовірних корупційних зловживань у столичному Голосієві, яким вже багато років на різних посадах керує Сергій Садовой. На початку цього року СтопКор вже писав про скандальну "генераторну" справу та загальну ситуацію з тендерами у Голосіївському районі Києва. До речі, саме після серії гучних публікацій про скандальні закупівлі в столиці, даною проблематикою щільно зацікавилась прокуратура, і навіть Президент публічно звернув увагу на тему корупції у лавах голів РДА.

З тих пір правоохоронці задокументували низку епізодів імовірних розкрадань у Голосієві.

Як стало відомо редакції СтопКору, лише протягом 2023 року голова РДА Сергій Садовой фігурує у десяти корупційних кримінальних провадженнях, які були відкриті і розслідуються правоохоронними органами різних рівнів. Дані справи стосуються привласнення і розтрати бюджетних коштів, вчинених в умовах воєнного стану протягом 2022-2023 років. Загальна сума встановлених збитків для держави вражає – понад 125 млн грн.

Про які саме справи йдеться?

У січні цього року Київська міська прокуратура повідомила про підозру посадовиці Голосіївської РДА Галині Полторак за фактом привласнення бюджетних коштів та службового підроблення. Йдеться про начальницю управління освіти райдержадміністрації, а підставою стало завдання бюджету громади збитків на 1,3 млн грн при закупівлі генераторів для 17-ти навчальних закладів району.

У квітні детективи БЕБ і Київська міська прокуратура спрямували до суду обвинувальний акт у справі заступника директора КП "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Голосіївського району" за фактом заволодіння бюджетними коштами під час будівництва модульної котельні на проспекті Науки. Державу "нагріли" на 3,2 млн грн.

У липні БЕБ спільно з прокурорами Офісу Генпрокурора скерували до суду обвинувальний акт щодо все тієї ж начальниці Управління освіти Голосіївської РДА Галини Полторак та директорки КП "Шкільне харчування" за фактом заволодіння коштами місцевого бюджету в сумі понад 3,8 млн грн під час організації харчування учнів навчальних закладів району. Примітно, що ще 2021 році представники громади закидали Полторак "кришування" схем із завищенням вартості ремонтів в дошкільних навчальних закладах. Тоді активісти звертались безпосередньо до голови Голосіївської РДА Сергія Садового, але жодної реакції від нього не було.

Популярні новини зараз

На Київщині чоловік викликав поліціянтів, бо не мав з ким випити чаю

Біля столичного вокзалу відкрився оновлений McDonald’s із пасажирським ліфтом

Люди не вміщались у вагони. Внаслідок тривоги у київському метро знову стався колапс

Зеленський привітав журналістів

Показати ще

Також, як виявили слідчі, під час реконструкції гімназії №59 комунальники, підпорядковані Управлінню капітального будівництва Голосіївської РДА, допустили розтрату 19 млн грн – гроші сплатили підряднику без фактичного виконання ремонту та встановлення комп’ютерного устаткування.

І це – лише декілька епізодів сумнівних тендерів, проведених підлеглими Сергія Садового під час дії воєнного стану в країні. Крім того, правоохоронці викрили понад 30 фактів протиправного захоплення земельних ділянок на території району – жодної інформації від органів місцевого самоврядування з цього приводу не надійшло.

Ба більше, як стало відомо СтопКору з власних джерел у правоохоронних органах, ознаками незаконного збагачення, привласнення й легалізації майна з боку пана Садового вже зацікавилось НАБУ.

Чим відомий Сергій Садовой і які його статки?

Сергій Садовой "царює" в Голосієві вже понад два десятки років. З 1998 по 2001 рік він був депутатом тоді ще Московської районної ради Києва. З 2001 по 2006 рік був депутатом, а з 2006 по 2010 роки – очолював Голосіївську районну раду та адміністрації.

За цієї каденції Садовой запам'ятався масштабною війною з МАФами, вирубуванням каштанів на Хрещатику та забудовами в Голосіївському парку, а також встановленням "кривавої ялинки" на Майдані у грудні 2013-го. У 2014 році чиновник підлягав люстрації, однак якимось чином втримався при владі.

За даними медіа, стрімким кар’єрним злетом у другій половині "нульових" Садовой був зобов’язаний зв’язкам із "Батьківщиною" Юлії Тимошенко. Але згодом підприємливий політик переорієнтувався на Віталія Кличка. У листопаді 2019 року саме мер Києва особисто представив Садового працівникам райдержадміністрації.

Як стверджують ЗМІ, перед поверненням на державну посаду Сергій Садовой переписав увесь свій бізнес на ексдружину – Світлану Корюковець (журналісти припускають, що розлучення було фіктивним).

Йдеться, зокрема, про ТОВ "Рондо-С", створене ще у 2000 році, яке володіє однойменним гастрономом за адресою вулиця Родимцева, 11. Ще одна фірма "Ніка" розташована на Голосіївському проспекті лише за сотню метрів від РДА та здає в оренду комерційну нерухомість, а відкрито її було одразу після того, як Садовой став заступником голови райдержадміністрації.

Крім того, значна частина статків Садового де-юре оформлена на його "праву руку" й давнього компаньйона – Дмитра Остапенка. Останній спільно зі Світланою Корюковець є засновником низки компаній, серед яких ПАТ "Торін" та ТОВ "Житлоінвест-Сервіс". За даними реєстрів, Остапенко і Садовой разом є співзасновниками ГО "Правовий захист Голосіївського району". Ще через одну довірену особу – колишнього підлеглого Віктора Толстонога – пан Сергій, імовірно, контролює низку гастрономів ("Південний", "Голосіївський", "Лисогорський") і нежитлових приміщень у Голосіївському районі.

Не додає політичних балів Садовому у очах громади і президента й кричуща ситуація зі столичним метро. Адже саме на території Голосіївського району розташовані станції "синьої" гілки (від "Либідської" до "Теремків"), де через підтоплення розгерметизувався тунель. Звісно, формально голова РДА не має стосунку до роботи підземки, але є кілька "але". Одна з причин затоплення сумнозвісного тунелю – його розташування у заплаві річки Либідь, яка роками потерпає від неконтрольованого скидання сміття і стічних вод.

А як усе це коментує сам Сергій Садовой?

Примітно, що 22 грудня, звітуючи перед громадою, Сергій Садовой торкнувся теми укриттів і змушений був визнати: підготовку сховищ для ввіреного йому району було фактично провалено – їх критично не вистачає. І це при тому, за чисельністю населення Голосієво – найменший район столиці.

Щоправда, винні, за словами чиновника, нібито інші – підприємства, на балансі яких перебувають бомбосховища, забудовники, керуючі компанії – словом, хто завгодно, але не РДА.

Відхрестився під час пресконференції Садовой і від болючого питання київського метрополітену, яке йому задав наш журналіст Роман Литвин.

"Це не входить до моєї компетенції. Але ми все одно не можемо бути осторонь. Ми підтримуємо комунікації з Департаментом транспорту. Але я можу сказати професійно лише одне – я скажу своє слово тільки коли побачу юридичний висновок експертизи", – заявив посадовець.

Не захотів він коментувати і тему власних незадекларованих статків. Мовляв, це… особиста справа і "чутки".

"Я розлучився з дружиною ще на початку 2000-х років. Усі декларації відкриті. І це мої особисті питання. Історії про мої статки ходять. Про це часто ходять чутки, але, зрозумійте, я працюю на посаді, тут є конкуренція", – зазначив Садовой.

Однак, схоже, правоохоронні органи – дещо іншої думки.

Варто відзначити активність районної прокуратури у розслідуванні ймовірних корупційних діянь у Голосіївській райдержадміністрації, яка оперативно зреагувала на оприлюднені у ЗМІ (зокрема, й у публікаціях СтопКору) факти ймовірних зловживань та на зауваження від Президента України у бік голів столичних райдержадміністрацій, а також забезпечила належний прокурорський нагляд. У підсумку лише за останні місяці декілька гучних справ на мільйони гривень вже скеровано до суду.

Зі свого боку, СтопКор продовжить і надалі ретельно стежити за перебігом процесу у справах, пов’язаних із можливими зловживаннями в РДА, та сподівається, що за прикладом Голосіївської прокуратури, в інших районах столиці правоохоронці так само ретельно перевірятимуть діяльність посадовців і голів адміністрацій. А ми продовжимо викривати ймовірні злочинні схеми у рамках громадського контролю й висвітлювати їх публічно. Адже навряд чи президентську вертикаль у районах столиці мають представляти фігуранти численних кримінальних проваджень і корупційних скандалів.

Читайте також: "Насправді нічого цього немає" - у Держаудитслужбі зафіксували корупційне відновлення будинків на Київщині