Про це повідомляє Судовий репортер.

Шевченківський райнний суд Києва затвердив угоди щодо ексначальника судової варти Олександра Жаборовського і його помічника.

Згідно з висновком військової експертизи, дії начальника судової варти капітана Жаборовського та помічника начальника судової варти молодого сержанта Ярослава М. не відповідають вимогам керівних документів і перебуювать у причинно-наслідковому звʼязку зі спробою втечі і загибелі обвинуваченого Ігоря Гуменюка, поранення працівників поліції та завдання збитків державі у вигляді пошкодження будівлі Шевченківського районного суду.

Згідно з обвинуваченням, 5 липня 2023 року, перебуваючи на території Шевченківського районного суду міста Києва, Жаборовський не забезпечив надійну охорону осіб взятих під варту, суворе виконання обовʼязків кожною посадовою особою варти, не провів та не забезпечив проведення обшуку підсудного Гуменюка. По прибуттю до Шевченківського районного суду Києва не здійснив та не забезпечив вивід підсудного Гуменюка в туалет вартового приміщення, а після справляння природних потреб не одягнув наручники через кватирку в дверях туалету що, у свою чергу, дало можливість Гуменюку винести із ДУ «Київський слідчий ізолятор» не менше шести виготовлених ним саморобних вибухових пристроїв, один з яких він розмістив і виніс під одягом у спеціально облаштованому виробі з тканини, схожому на бандаж, які у подальшому привів у дію в приміщенні суду, що спричинило тяжкі, у тому числі до спроби втечі Гуменюка, загрози загибелі і травмування працівників і відвідувачів суду, підриву роботи судової установи, а також підриву авторитету органів судової влади та правоохоронних органів.

Ще на етапі слідства Жаборовський визнав вину і з ним було досягнуто домовленості про укладання угоди. Сторони домовилися про покарання — тримання у дисциплінарному батальйоні строком на 6 місяців. Це покарання менше, аніж мінімальне передбачене законом. Прокурор пояснив це обставинами, які помʼякшують покарання, — визнання вини і сприяння слідству, а також щире каяття. Захисник також просив врахувати, що Жаборовський утримує двох неповнолітніх дітей.

Читайте також: Просив відправити себе у штурмові загони на фронті - Карась розкрив деталі про Гуменюка, що загинув внаслідок вибуху у суді

Помічник начальника судової варти отримав 2 місяці дисциплінарного батальйону. Удвох із Жабровський вони компенсують державі 44 тисячі гривень за військову експертизу.

Пошкодження майна і будівлі Шевченківського суду Києва оцінили в 804 тисячі гривень, але з засуджених ці кошти не стягували.

Матеріали щодо службової недбалості трьох працівників СІЗО залишаються на стадії досудового слідства.

У засіданні 23 листопада Жаборовського представляв адвокат Сергій Старенький — у минулому голова Державної пенітенціарної служби і начальник Київського слідчого ізолятору.

Старенький сказав, що його підзахисний сам ініціював угоду і вони ще на стадії досудового слідства звернулися із заявою до прокурора. «Примусу не було, в результаті взаємних поступок, скажімо так», — пояснив захисник.

— Був начальником варти. Приймав підсудного з Київського слідчого ізолятора, проводив конвоювання до Шевченківського районного суду Гуменюка. Виявилося, не так як потрібно провів обшук, — говорив у суді сам обвинувачений.

— А як ви його приймали? — уточнив суддя Євгеній Сидоров.

Популярні новини зараз

Правоохоронці розслідують обставини вибуху в Києві, внаслідок чого є загиблий

У Києві віддали під забудову відовий "Дворик з воронами"

"Обережно, діти". Дорожні знаки з’явилися ще в кількох локаціях Києва

"Не планує брати жінок, а запросив, бо так зверху сказали" — у столичному депо "Оболонь" скандал з набором жінок?

Показати ще

— Візуально оглянув, нічого не виявив.

— У вас є певна інструкція, по якій ви повинні діяти?

— Так.

— Недтромання цієї інструкції? Візуально провели, а не…

— … а не так, як передбачає інструкція.

— І що в нього при собі було?

— Як стверджують, вибухові пристрої, які саме я не знаю. Я особисто в нього нічого не бачив. Свою вину визнаю повністю.

— Ніхто вас не заставляв визнавати вину? Можливо, керівництво казало: візьміть на себе?

— Нічого не було такого.

— Скільки ви проходите службу?

— З 2010 року.

— Що ви закінчили?

— Чернігівський юридичний коледж державної пенітенціарної служби. Працював у Київському слідчому ізоляторі.

— Обовʼязки з перевірки доставлених із СІЗО на кого покладені?

— На начальника [варти]. Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ 1090.

— Гуменюк загинув. А ще хтось постраждав?

— КОРД під час спецоперації — кинули вибуховий пристрій і вибуховою хвилею…

— Вам це не інкримінують? Вам тільки по Гуменюку?

— Так.

— Ви якісь висновки зробили?

— Більше такого не повториться. Будемо виконувати все, згідно з законом.

— Виходить, халатність із вашого боку була?

— Можна і так назвати. Невиконання певних норм.

— Яке у вас ставлення зараз із вашим керівництвом?

— Добре.

Нагадаємо, що Ігор Гуменюк майже 8 років він без вироку утримувався під вартою за звинуваченням у теракті. 31 серпня 2015-го на мітингу під Верховною Радою він начебто кинув гранату, що призвело до смерті чотирьох нацгвардійців 20-25 років. Ще 65 військовослужбовців, які охороняли громадських порядок, отримали вогнепальні поранення і тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості.

Читайте також: ДБР взялось розслідувати яким чином у Ігоря Гуменюка виявлено вибухівку в Шевченківському суді

Влітку цього року суд завершував дослідження письмових доказів і мав перейти до допиту свідків. Та 5 липня після судового засідання, на якому вкотре продовжили запобіжний захід, Гуменюк нібито спробував втекти, коли його повели в туалет. А коли не вийшло, то, за версією поліції, забарикадувався у конвойному приміщенні і підірвав себе вибухівкою, яку мав із собою.

Раніше повідомлялось, що у Національній гвардії розслідують дії варти, яка конвоювала Гуменюка.