У Київського метро, як і у кожної підземки, є свої таємниці, бо 59 років – це чималий час для народження власних легенд і історій.
5 фактів з життя Київського метрополітену
1. Перший поїзд підземки курсував від станції “Вокзальна” до станції “Дніпро” і зупинявся лише на п’яти станціях (окрім кінцевих, це “Університет”, “Хрещатик” та “Арсенальна”). За вхід у підземелля столиці кияни сплачували 50 копійок, купуючи паперові квитки. Після грошової реформи квитки замінили 5-копійкові монети.
До речі, за довоєнним проєктом, який так і не втілили у життя, станція “Дніпро” мала виглядати зовсім не так, як нині. Амбітні архітектори пропонували зрити дніпровські схили і побудувати на них щось на кшталт стародавнього зіккурату з величним монументом Вождя народів.
2. Першим машиністом Київського метро став Іван Виноградов, який пропрацював у підземці 47 років. З них десять – в кабіні машиніста. «Крім пуску першого потяга у мене було чимало пам’ятних подій. Свого часу мені та машиністу Степану Дикому доручили випробування та обкатку мосту метро. Спочатку везли мішки з піском. Побоювались трохи, бо їдеш – під тобою вода, чуєш поскрипування, і віриш, і не віриш в інженерні рішення», – пригадував Іван Виноградов.
3. У підземеллях Києва, як і у Лондонського метро, ховаються станції-привиди. Станції, які могли би бути, але так і не відкрилися: це “Герцена”, “Львівська брама” і “Теличка”.
“Львівську браму” не добудували через брак коштів на реконструкцію Львівської площі. Звідси немає виходів на поверхню. Місце “Львівської брами” на гілці – між “Лукьянівською” та “Золотими Воротами”.
На перегоні між станціями «Славутич» та «Видубичі» поїзд проминає платформи з колонами. Це недобудована «Теличка». Проєкт був заморожений через невелику кількість пасажирів: Нижня Теличка – район індустріальний. Влада обіцяє фінансувати у підземку, якщо поблизу зведуть сучасний бізнес-центр.
Станція “Герцена” мала розташуватися між “Лукьянівською” і “Дорогожичами”. Але метробудівці не вкладалися у зазначені терміни, станцію пропустили, плануючи відкрити згодом. Проте так і не спромоглися. І від станції “Герцена” залишилися лише проєктні світлини.
4. Червоний, синій, зелений… жовтий! У Київського метро – лише три гілки. А мала бути й четверта, жовта лінія, яка з’єднала б правий та лівий берег Дніпра, Дніпровський район та Подол. Цю гілку планували у 70-х роках, проте вона так і залишилася на папері, спочатку через бюрократичну тяганину, потім – через брак коштів.
5. У 1960 році станції в метро оголошував жіночий голос. Але мешканцям столиці він не надто сподобався. Голос, який добре пам’ятають кияни середнього і старшого віку, належав актору Київського академічного театру ляльок Миколі Петренку, який озвучував повідомлення 25 років поспіль. В 2016 році актор пішов з життя, а в 2018-му озвучку замінили.
Нагадаємо, нині будують метро на Виноградар (підземні фото).
В Києві затримали водія, який насмерть збив жінку на пішохідному переході
На Київщині внаслідок падіння уламків БпЛА пошкоджено дитсадок, адмінбудівлі, магазини - КОВА
Водії Києва потрапили до антирейтингу порушників
Вакарчук присвятив пісню кримським татарам
Читайте також:
Місто мрії: Київ 1950-х років у пейзажах Олександра Хвостенка-Хвостова
Мінування станцій метро: на Майдані Незалежності вибухівки не знайшли
1 листопада відкриють другий вестибюль метро Святошин