Виборчий кодекс мають ухвалити. У цьому перед парламентськими виборами персонально зацікавлений спікер Андрій Парубій. Про це Gazeta.ua сказав голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

“Шанси на ухвалення високі, попри вкрай низьку явку депутатів. У прийнятті кодексу особисто зацікавлений Парубій. Він багато разів обіцяв це виборцям, йде другим у списку “Європейської солідарності”. Провал голосування буде для нього репутаційним ударом.

Перед виборами зацікавленні й решта політсил, які ставили підписи у коаліційній угоді (2014-го “Народний фронт, “Блок Петра Порошенка” – теперішня “ЄС”, “Батьківщина”, Радикальна партія Олега Ляшка та “Самопоміч” підписали угоду. Декларували скасувати депутатську недоторканність та ухвалити пропорційну систему виборів за відкритими списками. – Gazeta.ua). За будь-яких обставин, наступна Верховна Рада повинна буде вдосконалити документ. Проблем є кілька.

Кодекс повністю не забороняє політичну рекламу. Якщо це зробити, політика стане дешевою, багаті і менш заможні політсили зрівняються. Зараз Україна є лідером в Європі з витрачання грошей на виборах. Друге зробити максимальну прозорість коштів. Щоб щодня кандидати, партії звітували в онлайні за кожну гривню на рахунках. Без цього система відкритих списків не спрацює. Замість нових еліт, побачимо у парламенті крупний бізнес, насамперед аграрний. Якість від цього не покращиться.

Політичну рекламу треба заборонити

Виборчі комісії мають бути професійним. Їхні члени повинні проходити сертифікацію навчатися законам.

Ввести паралельний електронний підрахунок від дільниці до ЦВК. Щоб члени комісій ставили електронні підписи, а інформація з’являлася на центральному сайті. Бачимо черги і спання на мішках з документацією під окружкомами.

Мільйони громадян за кордоном, зокрема через брак фінансів, не можуть проголосувати на місцевих, парламентських виборах і президента. Цю проблему теж потрібно якось вирішувати.

Поки серед депутатів не видно дискусії. Йде технічне провалювання правок. Спочатку фракції засипали ними комітет. Тепер процес триватиме тижнями.

Якщо кодекс ухвалять, його відтермінують до 2020 року.

Один із мінусів – великі округи. Щоб зустрітися з виборцями, кандидатам доведеться кататися областю по понад 200 кілометрів. Це потребуватиме в рази більших витрат, ніж у теперішніх мажоритарних округах. Дороговизна кампанії може стати бар’єром для тих, хто немає великих коштів. Проблемою лишається партійна корупція. З лідерами домовлятимуться про слабших конкурентів, торгуватимуться за місця. Також партії боротимуться за одіозних мажоритарників-псевдоблагодійників, бо ті мають рейтинги на округах.

Плюс – що політсили все рівно розвиватимуться, будуватимуть осередки. Виборцеві даватимуть можливість обирати конкретного партійця. Це фільтруватиме осіб із сумнівними біографіями”, – говорить Олексій Кошель.

Верховна Рада проголосували за Виборчий кодекс у першому читанні 2 роки тому. Документ має пройти друге читання.

Популярні новини зараз

Пшонка-стайл. На Київщині привели до ладу особняк екс-генпрокурора-втікача і тепер продають його

Назавжди 30. На фронті загинув військовий із Київщини Іван Будник

Всесвітньо відомий скрипаль Василь Попадюк дасть концерт у Києві

Частина Поштової площі у Києві стала пам’яткою національного значення

Показати ще

Пропонується, що партії висуватимуть списки у 27 регіонах. Виборець голосує за партію і, за бажанням, за кандидата у списку. Політична сила проходить до парламенту, якщо набирає 4% голосів.