Джерело: РБК-Україна, Максим Остапенко, Мінкульт
Ввечері середи, 21 травня, Остапенко повідомив у своєму Facebook, що "цей день мав бути іншим".
"Поки ми готували масштабну виставку в Лаврі, я отримав новину, яка була несподіванкою - наказом Міністерство культури та стратегічних комунікацій України мене звільнено з посади керівника Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра", - розповів він і оприлюднив відповідний документ.
Остапенко наголосив, що таке рішення було схвалене:
- без пояснень;
- без попереджень.
- без жодних офіційних зауважень щодо його роботи.
Водночас він зауважив, що "останні тижні ширились чутки про закулісну боротьбу за контроль над Лаврою" (Стаття РБК-Україна - "МП пішов, але не остаточно? Чи може російська церква "відвоювати" Києво-Печерську лавру")
"Ми відчували тиск. Очевидно, комусь стало незручно від того, що ми вголос говорили про необхідність очищення Лаври від імперських наративів. Комусь заважала правда. Комусь - наша принциповість", - поділився колишній гендиректор заповідника.
Він додав, що ця новина - не стала поразкою.
"Вона - ще одне підтвердження, що ми рухаємося у правильному напрямку. Сподіваюсь, завтра хоча б отримаю пояснення для себе особисто і для колективу, що відбувається", - підсумував Остапенко.
Сьогодні, 22 травня, у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій підтвердили новину про звільнення Максима Остапенка.
Згідно з інформацією прес-служби міністерства, опублікованою на офіційному сайті, гендиректора Національного заповідника "Києво-Печерська Лавра" звільнили з посади у зв'язку з:
- неналежним виконанням умов контракту;
- виявленими порушеннями у діяльності заповідника.
Зазначається, що наказ про звільнення був підписаний 21 травня 2025 року.
Уламки російського БпЛА впали на території школи в Києві
У КМВА підозрюють команду Кличка у поширенні PR-матеріалів, що дискредитують ЗСУ
У столиці клієнти улюбленої маріупольської кав'ярні не дали "Київрекламі" незаконно зняти вивіску
Садибу Терещенка у Києві перетворять у музей
"Рішення прийнято на підставі доповідної записки директора Департаменту захисту та збереження культурної спадщини МКСК Володимира Шорнікова", - уточнили у міністерстві.
Повідомляється також, що на початку травня "гендиректору заповідника була оголошена догана, з якою він був ознайомлений особисто".
"Догана була оголошена на підставі звіту Робочої групи МКСК, утвореної для вивчення поточного стану обліку, використання та збереження державного майна, яке перебуває в оперативному управлінні заповідника", - повідомили у міністерстві.
Насамкінець у МКСК зауважили, що робоча група перевіряла також дотримання меж і режимів використання території та буферної зони об'єкта культурної спадщини.
Хто такий Максим Остапенко
Максим Остапенко — український науковець, археолог, військовослужбовець ЗСУ, кавалер ордена "За заслуги" III ступеня.
З 28 жовтня 2023 є генеральним директором Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". З 2007 року Остапенко був керівником Національного заповідника "Хортиця" у Запоріжжі. За 15 років роботи на Хортиці він разом із командою відкрив скіфське городище в балці Совутиній, святилище доби бронзи на висоті Брагарня, культові споруди доби бронзи в районі балки Молодняга, підводні археологічні пам'ятки "Запорозька Чайка". Був куратором будівництва історико-культурного комплексу "Запорозька Січ".
З початком повномасштабного вторгнення пристав до лав Збройних сил України.