У Києві триває дискусія щодо необхідності встновлення пам'ятника 40-му американському президенту Рональду Рейгану. Статую Рональду Рейгану хочуть встановити на символічному місці - найкраще для цього підійде ріг бул. Тараса Шевченка і Хрещатика, де колись стояв Ленін.
Вже писалось про петицію із проханням звести монумент, а тепер суперечка з цього приводу перейшла на експертний рівень. Одна частина політологів та фахівців підтримують ідею встановлення пам'ятника замість однієї із вже знесених радянських статуй (Рейган був переконаним антикомуністом), інша - вважає це підлабузництвом і спробою загравати з Республіканською партією, президент від якої має всі шанси виграти вибори у США.
Тон дискусії задав ще напочатку тижня політолог Віктор Таран. Він зробив допис про те, що Україні нині, як ніколи, потрібно зміцнювати стосунки зі США та Республіканською партією.
"Одним із таких кроків може стати встановлення памятника Рональду Рейгану в Києві. Тож маю щире особисте прохання до кожного з вас - підпишіть, будь ласка, петицію про встановлення памʼятника Рональду Рейгану в Києві", - звернувся Таран до своїх підписників, зазначивши також, що ідея дуже символічна, а підтримка США зайвою не буде.
Днями Тарана підтримав його колега, також політичний експерт Тарас Загородній. Він зробив схожий допис, зазначивши, що встановити пам'ятник треба саме на місці одного зі знесених, радянських.
"З бюджету коштів не потрібно, донори, які це проспонсорують, уже є"
Антитези до цієї ідеї висловив політолог-американіст, директор міжнародної некомерційної організації "Євразійська демократична ініціатива" (Нью-Йорк) Пітер Залмаєв. Він вважає ініціативу, навпаки, шкідливою: каже, що "та сама" Республіканська партія, що була у 1980-х, вже давно відійшла, і нинішні республіканці сприймають світ зовсім інакше.
"Таке собi, принизливе, каргокультне залицяння-пiдлабузництво, що ничого не принесе, тому що тієї Республіканської партiї вже нема. Саакашвiли вже перемейновував вулицю на "Буша Молодшого", i де зараз Грузiя? Я вже мовчу про те що в нас дуже ідеалістичне сприйняття фігури Рейгана - дуже неоднозначного лідера, м'яко кажучи"
Проти ідеї висловились також очільник Спілки користувачів ЖКГ Олег Попенко, який зауважив, що у розпал повномасштабної війни та в момент, коли російські ракети знищили головну дитячу лікарню країни, не надто розумно буде встановлювати будь-які пам'ятники.
Молоді фігуристки з Білоцерківщини здобули медалі на чемпіонаті Київщини
На Київщині внаслідок атаки дронами загинула вчителька з Бориспільщини
На Вишгородщині застілля скінчилося вбивством внаслідок ревнощів
У Київській області 15-річна дівчина стрибнула з даху багатоповерхівки
А політолог Олександр Доній зауважив, що кошти, навіть від спонсорів, раціональніше буде витратити з іншою метою.
"Може, краще будинок побудувати для тих, у кого російські фашисти житло зруйнували, аніж черговий пам'ятник? Чи про власних громадян можна не думати, і гроші тринькати на пам'ятники під час війни?"
Інші думки під постом.
Нагадаємо, Інформатор вже писав про те, що ідея встановити пам'ятник Рональду Рейгану належить нардепові Мар'янові Заблоцькому. Він вже вдруге пробує голоси під зверненням до столичної влади з пропозицією встановити у Києві пам’ятник затятому антикомуністу. 40-й президент США зробив чимало для того, аби перемогти "імперію зла". Колишній актор на посаді голови держави пропагував свободу підприємництва та пріоритетність фінансування оборони країни. Монумент на його честь пропонують встановити на місці пам’ятника Ватутіну, чи Леніну, чи Щорсу. Про це йдеться у петиції на сайті Київради від 19 червня 2024 року.
Власне, у момент, коли думки розходяться, гостро постає питання саме політичної волі. Для Віталія Кличка встановлення такого монумента могло б дати не лише політичні бали за океаном, а й вивести на зовсім інший рівень - звісно, у випадку, якщо на виборах восени переможе Дональд Трамп. Власне, міський голова вже розставляв акценти з цього приводу.
Також зазначимо, що і в мера, Віталія Кличка, ставлення до Рейгана досить приязне. Ще у квітні 2024-го мер Києва зізнався в інтерв'ю виданню The Daily Beast, що він покладає сподівання на ймовірного наступного президента США Дональда Трампа, який зможе "розблокувати фінансування у Вашінгтоні" для України. А самого Трампа порівняв з Рональдом Рейганом та Джоном МакКейном - політичними діячами, що походили з Республіканської партії і були непримиренними супротивниками радянської, а потім - і російської, влади.