Цей інструмент, який планується впровадити у застосунку “Київ цифровий”, теоретично має допомогти столичній владі дізнаватися думку киян щодо стратегічних напрямів розвитку міста. Першу спробу прийняття відповідного рішення Київрада провалила – під час сьогоднішнього пленарного засідання депутати обурювалися, що їм не дозволили бути ініціаторами таких обговорень. Тому, вочевидь, цю норму на Хрещатику, 36 буде доопрацьовано.

Як стало відомо , під час сьогоднішнього засідання столичної міськради депутатський корпус не зміг затвердити Порядок проведення в Києві електронних консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації міських політик.

Відповідний проєкт рішення №08/231-328/ПР від 16 березня 2023 року набрав у сесійній залі лише 46 голосів (необхідний мінімум для затвердження – 61 голос). Суб'єктом подання даного документу виступив Департамент суспільних комунікацій Київської міськдержадміністрації (КМДА).

Вказаним Порядком передбачено введення інструменту, який теоретично дозволить керівництву столиці і киянам обговорювати питання або пропозиції "щодо стратегічних напрямів розвитку міста, дій або рішень, що можуть бути враховані міською владою". Такі консультації планується проводити в електронному застосунку "Київ цифровий" за допомогою модулю "Опитування". Ініціаторами таких обговорень, згідно з проєктом рішення, можуть бути міський голова, структурні підрозділи КМДА, районні в Києві державні адміністрації (РДА) і секретаріат Київради.

Брати участь у таких консультаціях хочуть дозволити особам, які зареєстровані в столиці, або є платниками податків у місті, або взяті на облік у Києві як внутрішньо переміщені особи. Координацію процесу е-консультацій планується покласти на Департамент суспільних комунікацій Київської міськдержадміністрації (КМДА), а адміністратором згаданого модулю “Опитування” має стати КП “Головний інформаційно-обчислювальний центр” (“ГІОЦ”).

Під час обговорення цього проєкту рішення у сесійній залі низка депутатів висловила низку претензій до нього. Зокрема, народні обранці зазначали, що в документі потрібно також прописати, що ініціаторами е-консультацій можуть бути і безпосередньо самі депутати – наприклад, коли вони реєструють в Київраді певні проєкти рішень, і потрібно дізнатися думку громадськості стосовно запропонованих у цих документах ініціатив. Саме відсутність цієї норми і стала однією з причин того, що для затвердження вказаного проєкту не вистачило голосів. Вочевидь, тепер він буде готуватися до розгляду на одному з найближчих пленарних засідань міськради – принаймні, така можливість була озвучена перед голосуванням.

Столична влада регулярно декларує необхідність розвитку інструментів “електронної демократії”, але на практиці має суттєві проблеми з реалізацією ідей у цьому напрямку. Найкраще таке твердження ілюструє ситуація з виконанням вимог, які мешканці Києва описують в петиціях до Київради – навіть якщо відповідні звернення набирають необхідні 10 тис. голосів, керівництво міста часто заплющує очі на них.

Раніше повідомлялось, що Київрада планує ввести обмеження на використання держкоштів до кінця воєнного стану, як протидію корупційним тендерам.