На виборах грають роль бренд і гроші. Так було й раніше. Єдина різниця зараз один бренд дуже потужний. Але це швидко мине. Бо в деяких випадках навіть цей бренд перемогли гроші, розповідає народний депутат восьмого скликання 40-річний Ігор Луценко. Спілкуємося у столичному ресторані “Чача”. Луценко приїздить на мотоциклі. Ховає шолом. Всю розмову тримає при собі телефон.

Балотувався у Верховну Раду в окрузі №154 на Рівненщині. Посів третє місце.

Які нові технології застосовували під час кампаній?

 Зіграв серіал. Підозрюю, його задумали як допоміжну технологію. Українці не повірили у вищі цінності. Сказали: “Нам це не потрібно”, і натиснули зелену кнопку.

У чому причина?

 Здебільшого у п’ятому президентові. Він приватизував ідеї патріотизму, самопожертви, націоналізму і дискредитував їх.

Ви порівнювали роботу в окрузі з пеклом. Чому?

 Це якщо порівнювати зі списком. Тут маєш бути сам собі начальником штабу, піарником і всіма іншими. Це великий досвід.

У чому успіх появи Партії Шарія? Для багатьох їхній рейтинг став несподіванкою.

 Його серйозно підтримували з Росії, перш за все вигнанці. Маю на увазі Клименків-Клюєвих. Основний фактор, що дозволив йому вистрілити Шарій зайняв нішу проросійської нової сили.

На щастя, таких партій поки що у нас мало. Старі, типу Медведчука, не здатні захопити молодь. Вони прогнозовані, мають шлейф гріхів, за які їх ненавидять, але голосують через силу. Модерна проросійська сила нав’язуватиме прогресивними методами погані ідеї. Це може завести нас ментально в імперію.

На якому етапі країна зараз?

 Завмерло все. У нас традиційно було 50 відсотків тіньової економіки, зав’язаної на державних чиновниках. Зараз цей напівкорумпований сектор завмер. Люди вичікують: хто буде новими “смотрящими”, які правила запровадять.

Популярні новини зараз

Ворог не припиняє атакувати дронами Київщину, уламки збитих цілей впали за межами населених пунктів

Вночі внаслідок стрілянини в готелі Києва загинув 27-річний чоловік

В одному з сіл Київщини відкрили пам’ятну дошку військовому Валентину Льодовому

Як виглядає у Києві тунель під Дніпром, який ще називали "сталінське метро"

Показати ще

Президента ще днів 50 не буду критикувати. Він перевантажений. Не може адекватно реагувати. Тому рулять інші. Перш за все керівник Офісу Андрій Богдан. Наприклад, законопроект про люстрацію (передбачає, що з політики усунуть держслужбовців, які були при владі після 2014 року. ГПУ). Так, це питання потрібно впорядкувати. Але не так цинічно.

Для чого це роблять?

 Біля президента працюють фахові люди, які краще розбираються в технологіях позитиву. Сказали: “Зробимо їх” усіх без розбору. А народ справді хоче послати всіх геть. Навіть найбільш просунуті представники суспільства не заморочуються аналізом: хто гідний лишитися.

Прошу провидіння, щоб народ не був покараний за величезну помилку, коли “з водою вихлюпнули дитину”. Виборці теж відповідальні за те, що відбувається.

Що відбувається в антикорупційних структурах Антикорупційному бюро, Спеціалізованій актикорупційній прокуратурі, Агентстві із запобігання корупції?

 Вони відчайдушно намагаються вижити. Це стосується всіх силовиків хочуть показати свою значимість, надувають щоки.

Та боротьба з корупцією полягає не в кримінальному переслідуванні корупціонерів. Це передусім скасування схем, за якими працює корупція.

НАБУ я приєднав би до ДБР як окремий департамент “слідство”, Генпрокуратуру поєднав із САП. Та нині це не є компетенцією української держави. Залежить від іноземних партнерів. Нас ніхто не питає.

Юрій Луценко пішов у відпустку. З чим пов’язаний його відхід?

Розбивається щось скляне на кухні, Луценко каже: “На щастя”. 

Можу припустити, що Юрія Віталійовича все це теж дістало. Він розуміє, що піде чому б не відпочити. Це не політичний хід.

Ви зачіпали тему злочинів проти Майдану. Чому ніхто не покараний?

 Свідомо поставили в керівництво розслідування людей, які або ручні, або такі, що завалять роботу. Була така кадрова політика. Виділяли великі ресурси на розслідування. Але керівники не змогли організувати процес і все розсипалося.

Наприклад, у моєму провадженні слідчий весь час ходив у спортзал у робочий час. Другий на мотоциклі катався . Тобто вони прекрасно жили. Розслідування нібито йдуть, а вони нічого не роблять, і з них ніхто й не питає.

У Юрія Луценка не було бажання довести справи до кінця?

 Щоб це зробити, Луценку треба було нажити ворогів, зі всіма посваритися. Але ж краще дружити. Отримувати преференції в обмін на те, що справи спускаються на гальмах.

Багато розмов було про судову реформу. Як її зрушити з місця?

 Реформи не було. Було намагання построїти суддів. Зараз почнуть заново. На місці Богдана, щоб поставити під особистий контроль судову гілку влади, я б заново ініціював люстрацію суддів і конкурси. Але насправді потрібні зміни Конституції, щоб судова влада стала незалежною.

Мусимо вибирати три гілки влади: парламент, президента і суддів. У Штатах так робиться.

Як розвиватиметься справа колишнього “регіо­нала” Олександра Єфемова?

 Я прогнозував, що після виборів його випустять. Так і сталося. Єфремову не пощастило. Він потрапив під роздачу Юрія Луценка і віддувався за всіх. Те, що його випустили, логічно. Справи проти нього в напіврозваленому стані.

Із чим пов’язана активність колишнього заступника глави Адміністрації президента Януковича Андрія Портнова?

 Портнов це “рішала”. Зараз знову настав його час. Поєднує це з медійною активністю, блогерством. Портнова не чекають у жодному політичному проекті. Його функція зробити найбруднішу роботу.

Що означає монобільшість у Верховній Раді?

 Я пам’ятаю ще комуністичну “групу 239” в парламенті (офіційна назва “За Радянську суверенну Україну”, комуністична більшість у Верховній Раді першого скликання в червні 1990 серпні 1991 років. ГПУ). Будуть формувати щось приблизно таке, як задумувала свого часу Компартія коли парламент на 100 відсотків фейковий. Іншої ролі для депутатів із монобільшості ніхто не передбачає.

Сьогодні обговорюється питання опозиції.

Як ділитимуть посади?

 ”Слуга народу”, можливо, дасть опозиції якісь комітети, віце-спікера.

Є питання, як домовлятимуться олігархи. Вони завели своїх людей через усі фракції. Тому намагатимуться створювати, можливо, навіть формальну коаліцію, щоб легалізувати вплив.

Зеленському коаліція непотрібна, а олігархам так.

Триває протистояння між Віталієм Кличком та Офісом президента. Чому влада хоче розділити повноваження мера і голови КМДА?

 Бо вони не впевнені, що виграють вибори в Києві. Єдина причина, чого почали цю катавасію. Видумують оцей тиск на Кличка, щоб домовитися з ним і якось перепланувати потоки в Києві під себе.

Кличко налаштований на боротьбу. Хто кричав: “Кличка треба посадити”, тепер кажуть: “Кличка треба посадити, але те, що робиться, це безпрєдєл”. І тепер союзниками стали, фактично, запеклі його вороги.

Займався збереженням Києва

Ігор Луценко навчався в Києво-Могилянській академії на економіста. Працював у редакціях кількох газет і журналів. 2007 року заснував громадський рух “Збережи Старий Київ”.

Народився у столиці в сім’ї лікарів.

Під час Революції гідності був заступником коменданта протестного табору, членом Ради народного об’єднання “Майдан”. У січні 2014-го разом із Юрієм Вербицьким його викрали невідомі. Побили. Допитували щодо фінансування Майдану.

З початком війни на Донбасі півроку був бійцем добровольчого батальйону “Азов”.

У VIII скликанні Верховної Ради представляв партію ВО “Батьківщина”.

У 2017-му одружився з Катериною Ташнік. Від першого шлюбу має 12-річну доньку Марію.

 Матиму більше часу і зможу подорожувати, каже Ігор Луценко. Хочу побачити Австралію і Південну Америку. Під час роботи у парламенті не було часу на це.

Їздить на мотоциклі.