Пацієнти нерідко допускають помилки в лікуванні ковіду, а це може призвести до летального результату. Про такі та інші помилки хворих COVID-19 розповів лікар-інфекціоніст Євген Дубровський, повідомляє Хрещатик.News із посиланням на сайт РБК-Україна.
Лікар-інфекціоніст Київської лікарні №4 Євген Дубровський акцентував увагу на тому, що не потрібно робити тим, хто захворів на COVID-19:
1. Не можна панікувати
Попри банальність цього твердження, паніка — страшний і грізний пошкоджуючий фактор, який призводить до непередбачуваних наслідків. Суєта, агресія, розпач — вся палітра непотрібних емоцій виливається в непродуктивне русло і завдає шкоди пацієнту і його близьким. Лікар наголошує, що негативний вплив стресу на наш організм незаперечний, а на поточний момент, коли ще не винайдені вакцини й специфічні ліки, він є єдиним нашим захисником.
2. Без антибіотиків на ранніх термінах
Не можна вживати антибіотики на ранніх термінах захворювання. Дубровський ще раз уточнює, що антибактеріальні препарати борються лише з бактеріями. При цьому така “профілактика” може тільки отруїти організм. Часто після такого профілактичного прийому антибіотиків пацієнтів привозять з важкою пневмонією вже на 6-8 день розвитку хвороби.
Медик підкреслює, що з вірусами потрібно боротися саме противірусними препаратами, однак специфічні ліки саме проти коронавірусу поки не було винайдено. Також лікар уточнює, що для призначення антибактеріальних препаратів є свідчення: характерні зміни в аналізах, рентгенологічна картина, клінічна картина та ще деякі нюанси.
3. Не робити тест після контакту
Не можна проводити тестування відразу після контакту з хворим. Інкубаційний період після зараження на коронавірус становить 2-14 діб. У нормі здавати аналізи після контакту із зараженим потрібно як мінімум через 5 діб (в середньому 7-10).
“Який сенс тікати й тестуватися відразу після контакту? Що ми хочемо побачити: негативний результат. І що далі? Він неінформативний! Людина може захворіти значно пізніше. Вона це відчує. Безсимптомні форми — казус, який підлягає серйозному розбору та аналізу: чи дійсно ці хворі люди заразні?
Навіть у випадку легкої непомітної форми є і будуть скарги — як мінімум слабкість, втома, невисока лихоманка. Може зникнути смак або запах. Тоді вже стає зрозумілим, хто захворів і кого доцільно обстежити. Пусте, зайве обстеження забирає ваш час і гроші…” – наголошує Дубровський.
4. Бігти в стаціонар
“Так, цей пункт я розумію та не критикую хворих. По-людськи цілком зрозуміло, що коли у людини немає нормального досвідченого сімейного лікаря, буде паніка та тривога”, – каже лікар.
“Для стаціонарного лікування є свідчення, критерії тяжкості. Якщо після огляду не видно небезпечних симптомів або підозри на негативну динаміку, то людина повинна лікуватися вдома. Це нормально і цілком оптимально. В основному COVID-19 не переноситься важко. Залиште кисневі палати для важких хворих, поважайте тих, кому дійсно потрібна серйозна допомога і тих, хто її надає!” – зазначає Дубровський.
5. Недооцінка вірусу
Лікар зазначає, що крім “панікерів” утворився другий тип – безглуздо безтурботні. Нерідко хворі займаються самолікуванням в моменти, коли хвороба загострюється: так, нерідко в стаціонар потрапляють ті, хто самостійно збивав 40-градусну лихоманку. Саме для таких пацієнтів розгорнута мережа лікарень, підкреслює медик.
“Ми оснащені, підготовлені та готові надати допомогу тим, хто дійсно її потребує. Не втрачайте час, звертайтесь вчасно!” – підкреслив Дубровський.
6. Безконтрольний прийом противірусних
Медик пояснює, що противірусні препарати не діють на вірус прямо, а лише стимулюють нашу імунну систему. Якось раніше вони працювали, але з COVID-19 є важливий нюанс!
На Київщині чоловік викликав поліціянтів, бо не мав з ким випити чаю
Київрада тимчасово зняла ДПТ із паркінгом біля Пейзажної алеї після резонансу
21 листопада у Києві святкують День гідності та свободи
В одному з районів столиці 11-річний хлопчина випав з вікна багатоповерхівки
COVID-19 — незвичайне захворювання. Наші знання про COVID-19 розширюються, ми вже знаємо, що при коронавірусній інфекції спостерігається вірусоасоційована генералізована імунна відповідь. Що це означає?
Це означає, що сам по собі COVID-19 не надає такого руйнівного впливу на тканини й клітини. Біда трапляється, коли організм неадекватно відповідає на чужорідний агент. У разі дисбалансу імунної системи відбувається “неправильна” захисна відповідь. І імунні клітини, вбиваючи вірус, наносять значні пошкодження власним тканинам.
7. Комп’ютерна томографія
КТ — прекрасний високоточний цінний метод, але в контексті COVID-19 дуже часто використовується недоцільно. Вражаюча невідповідність стану хворого і КТ-картини, відсутність можливості прогнозувати захворювання, неможливість визначити терміни захворювання, ніякої допомоги у виборі тактики лікування. Абсолютна неможливість визначити динаміку і подивитися на ефективність лікування.
Що краще? Звичайний рентген на 6-7 добу. Він чітко покаже, чи є бактеріальна пневмонія. Тоді відразу можна приймати рішення про призначення антибіотиків. І перевірити потім контрольним знімком ефективність.
Нагадаємо, Дружина та син Гройсмана захворіли на COVID-19 (відео)
Читайте також:
У ВООЗ назвали єдині на сьогоднішній день ефективні ліки проти коронавірусу
Лікар Дубровський попереджає, як перетікає ковід у легкій формі