12 жовтня 1960 року під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН філіппінського делегата, котрий піддав критиці політику СРСР у Східній Європі, радянський лідер Микита Хрущов взяв у руки свою туфлю і криками перервав його промову.

Ця екцентрична витівка Хрущова викликала бурю емоцій в залі, і головуючий на засіданні ірландець Фредерік Боланд зламав молоток, заспокоюючи дипломатів і політиків, покликаних приймати розсудливі рішення щодо долі людства.

Не секрет, що Хрущов був нестриманою людиною і багато разів дозволяв собі недипломатичні і непристойні жарти та вчинки, не рахуючись навіть з дипломатичним етикетом.

Наїзд на СРСР

На 15-й сесії Генасамблеї ООН обговорювали незалежність зразу 17 африканських країн. Під час обговорення внесеної Радянським Союзом декларації про надання незалежності країнам Африки, представник Філіппін Лоренцо Сумулонг закликав СРСР дати свободу також і поневоленим народам Східної Європи.

Сумулонг порівняв СРСР з концтабором і нагадав про потоплене у крові повстання в Угорщині.

Слухаючи синхронний переклад, Хрущов, що сидів на своєму місці в залі засідань, став лютувати — він почав розмахувати своєю туфлею, яка лежала перед ним на столику.

За найімовірнішою версією туфля злетіла з ноги Хрущова, коли той ішов до свого місця, і він із-за огрядності не зміг її вчасно одягнути. Хрущов махав руками і кричав, стукаючи руками по підставці для документів, називаючи представника Філіппін «підлабузником, прихвоснем і холуєм американського імперіалізму».

Спогади Громико

Міністр закордонних справ СРСР тих років Андрій Громико згадував:

“Хрущов нагнувся, зняв з ноги черевик і став з силою стукати ним по столу, за яким сидів. А так як перед ним ніяких паперів не було, то звук від удару черевика по дереву виходив грунтовний і розносився по всьому залу.

Це був унікальний випадок в історії ООН. Треба віддати належне британському прем’єру Макміллану. Він не зупинився, а продовжував зачитувати свою заготовлену заздалегідь мова, вдаючи, що нічого особливого не сталося.

А в цей час зал Генеральної Асамблеї завмер, спостерігаючи за цією надзвичайно оригінальною і напруженою сценою.

Радянська і американська охорона відразу утворили кільце навколо радянської делегації. Праворуч від Хрущова сидів я, зліва – постійний представник СРСР при ООН В. А. Зорін. Сиділи спокійно і, звичайно, не аплодували”.

Популярні новини зараз

Столицю обстріляли дронами, КМВА повідомляє які райони постраждали

На Майдані Незалежності неадекватна жінка здійснила наругу над Меморіалом Пам'яті загиблим Героям

В бою з окупантами на сході загинув боєць НГУ, майстер єдиноборств і депутат з Київщини - Олександр Кладієнко

У Деснянському районі перейменували вулицю героя срср Матросова на честь художника-шістдесятника Заливахи

Показати ще

Стукання туфлею – фейк?

Деякі кажуть, що стук туфлею – фейк. Кажуть, що немає документальних свідчень цього, як і нема ніяких підтверджень версії про те, що Хрущов навмисно поставив свою туфлю близько до потилиці представника іспанської делегації, що сиділа попереду, і з якою відбулась кілька словесних перепалок.

Отримавши нарешті слово для репліки, Микита Хрущов закликав «поховати колоніальне рабство чим глибше, тим краще».

Інцидент з «черевиком Хрущова» став одним із багатьох курйозів, пов’язаних з діяльністю Микити Хрущова, поряд із «Кузькіною матір’ю», «жопою Аденауера» і «проклятими педерастами».

За матеріалами сайтів Цей день в історії, Вікіпедія, 24канал 

Нагадаємо, 5 жовтня в історії: Хрущов почав боротьбу з бродячими циганами

Читайте також:

Перший у колишньому СРСР: швидкісному трамваю столиці виповнився 41 рік (відео)

Процес розпаду СРСР незакінчений і загрожує територіальній цілісності України – Карижський