23-25 квітня у столиці відбувся триденний захід, який став підсумком проєкту «Право на сім’ю: усунення системних прогалин — підтримка реформ системи захисту дітей», який реалізовувався СОС Дитячі Містечка. Діяльність цього проєту спрямована на розвиток системи догляду та підтримки дітей. Захід об'єднав професійну спільноту навколо спільної мети — створення середовища, де кожна дитина може реалізувати право на турботу, захист і родинне тепло.
Перший день заходу, 23 квітня, був присвячений ментальному здоров’ю фахівців соціальної сфери. СОС Дитячі Містечка у партнерстві з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» проведено майстер-клас із садотерапії (метод відновлення через взаємодію із садом і рослинами) для представників пілотних громад проєкту. Телевізійна ведуча Тетяна Висоцька поділилася власним досвідом, як саме взаємодія із рослинами впливає на психологічний стан, та провела майстер-клас.
«Кожен українець з відчуттям своєї травми має відчути, чим він може себе наповнювати, відроджувати, відновлювати. Один із досить доступних і найприродніших методів — це і є садотерапія», — підкреслила Тетяна Висоцька.
«Києво-Могилянська академія стала платформою і водночас активним партнером відкритого діалогу експертів, практиків, представників державного і громадського секторів на шляху до спільної мети: забезпечити право на життя в сімейному оточенні для кожної дитини» - ділиться президент Національного університету "Києво-Могилянська академія" Сергій Квіт.
У другий день заходу, 24 квітня, відбулася конференція «Партнерство для втілення права дітей на сім’ю». Вона мала на меті визначити роль держави, громад та неурядових організацій у підтримці реформ системи захисту дітей. Основна увага була зосереджена на розвитку послуг для сімей і дітей, вирішенні проблем координації між національними, обласними та місцевими рівнями влади і забезпеченні кваліфікованих кадрів для розвитку цих послуг. Усе для того, аби гарантувати право кожної дитини зростати в сімейному середовищі. Учасниками конференції стали представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини, Міністерства соціальної політики, Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, неурядових організацій, заступники міських голів, керуючі справами, керівники служб у справах дітей та центрів соціальних служб громад Івано-Франківської (Івано-Франківськ, Коломия, Городенка, Калуш) і Київської (Бородянка, Боярка, Фастів, Ірпінь) областей.
Захід відкрила своїм віршем поетеса Роксолана Алієва. Вона наголосила, що немає чужих дітей — є всі наші. Поетеса підкреслила, що дорослим сьогодні важливо усвідомити потребу підтримувати не лише своїх дітей, а й тих, хто залишився без батьківської підтримки.
Національна менеджерка проєкту «Право на сім’ю» МБО “БФ “СОС Дитячі Містечка” Україна Антоніна Загроцька представила учасникам заходу результати діяльності проєкту. Йшлось про:
- 5 відремонтованих і обладнаних соціальних центрів (Боярка, Велика Снітинка (Фастівська громада), Коломия, Івано-Франківськ, Городенка)
- У 2024 році соціальні послуги в оновлених центрах отримали 807 дітей, позбавлених батьківського піклування та сироти.
- 2 651 дитина з групи ризику втрати батьківського піклування (перебувають у складних життєвих обставинах, діти з інвалідністю, потрапили в ситуацію безпосередньої загрози їхньому життю або здоров'ю, постраждали від домашнього насильства та інші категорії) отримала якісні послуги підтримки та профілактики на рівні громади.
- 2 366 батьків — відвідали дані центри та отримали соціальні послуги.
- 381 галузевий фахівець відвідав п’ять форумів, які об’єднані слоганом “Всі діти - наші”, а також мав можливість обмінюватись досвідом й моделями втілення системи соціальних послуг.
- 66 учасників пройшли тренінги з посилення міжвідомчої взаємодії
- 156 галузевих керівників взяли участь у тренінгах з планування та бюджетування місцевих програм соціальних послуг
- 48 галузевих керівників пройшли тренінги з адвокації на базі Національного університету «Києво-Могилянська академія»
- 91 фахівець взяв участь у тренінгах для ефективного застосування Порядку визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/ територіальної громади у соціальних послугах, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 19.04.2023 № 130-Н
- 147 фахівців пройшли навчання з кейс-менеджменту (базовий та поглиблений рівні)
- 128 фахівців пройшли навчання з впровадження методики реінтеграції дітей у біологічні сім’ї
- 9 225 учасників долучилися до освітніх вебінарів
«Результат, яким ми найбільше пишаємось — ми об'єднали і активізували професійну спільноту навколо системних змін у сфері надання соціальних послуг», зазначила Антоніна Загроцька.
Під час конференції відбулися три панельні дискусії. Присутнім вдалося обговорити питання поточного стану розбудови послуг для сімей і дітей на різних рівнях; виклики у координації та комунікації між стейкхолдерами, включаючи органи влади та громадські організації; забезпечення кадрів для розвитку послуг і їх ефективне використання в громадах; прогалини у системі захисту дітей та можливості для поліпшення взаємодії між державними установами та органами місцевого самоврядування; досвід пілотних громад проєкту «Право на сім’ю» щодо змін, які відбулися після участі в ініціативі, а також важливість інтеграції соціальних послуг для підтримки дітей та їхніх родин.
Ірина Суслова, представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини, наголошує: громади мають побачити дітей. Важливо не просто знати їх кількість, а розуміти хто вони є та чого вони потребують. Оскільки саме діти — це інвестиція та капітал громади:
«Право на сім’ю». У Києві підбили підсумки важливого соціального проєкту
У столичних школах встановлять більше 1000 відеокамер та покращать цифрову інфраструктуру
У трьох районах Києва зафіксовано вибухи та падіння уламків БпЛА - КМВА
Регулярно напивались, падаючи з ніг — з'явилось відео "роботи" працівників Управління туризму КМДА
«Якщо не буде сьогодні забезпечено доступ до послуг якісної безпечної освіти, медицини, то завтра ці діти, будучи дорослими, просто поїдуть з громади, і громади припинять своє існування».
Своїми думками поділилася Ірина Тулякова, голова Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей:
“Для мене найстрашніше — це коли ти приїжджаєш у громаду, починаєш спілкуватися з головою, командою громади і чуєш: «А що ми можемо зробити? Для наших дітей єдиний варіант — це інституція. Патронат ми створити не можемо, будинок навіть за кошти держбюджету купити — не можемо. Ще щось — не можемо». Я в цей час згадую тих, хто може. І сьогодні тут присутні ті громади, які ставлять в пріоритет сферу дитинства”.
Постоловська Ірина, заступниця Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції додала:
“Ми розуміємо, що є багато викликів на центральному, обласному рівні, на громад. І зараз насамперед ми як Міністерство соціальної політики робимо все, щоб на законодавчому рівні змінювати та удосконалювати підходи щодо цих викликів. Щоб послуга була людиноцентричною, щоб дитина була в центрі всієї політики та послуг. І зокрема вже спираючись на той досвід, який ми маємо щодо громадських організацій, залучених до надання соціальних послуг, ми дійсно розуміємо, що це величезна спроможність на рівні громад, яку ми як держава мусимо підхопити. Ми мусимо надати ті належні стандарти контролю якості. Забезпечити, щоб кожна дитина, кожна родина мала доступ до якісних послуг на рівні громад”.
Окремою важливою подією став благодійний ярмарок для підтримки сім’ї Ларіонових з Боярської громади — мами Віри і її сина Платона. Платон має вроджену ваду зору та потребує лікування, щоб зберегти зір. Він уже переніс три операції. Учасникам заходу вдалося зібрати 34 500 грн., які одразу передали мамі Вірі.
Третій день заходу, 25 квітня, відбувся в місті Ірпінь. Учасники відвідали заклади, які формують екосистему освітніх та соціальних послуг громади, та побували на локаціях, пов’язаних із подіями повномасштабного вторгнення. Учасники заходу відвідали й Службу у справах дітей та сім’ї й, зокрема, Відділення денного догляду для дітей та осіб з інвалідністю, яке перебуває вже на етапі облаштування і найближчим часом прийматиме людей.
«Хочу наголосити на допомозі у відкритті дуже потрібної нашій громаді сенсорної кімнати. Вона розрахована на дітей з особливими освітніми потребами. За це хочу подякувати СОС Дитячі Містечка. Наша співпраця вплинула і на соціальних працівників громади. Наші працівники стали більш згуртовані, інакше почали дивитися на питання і їх вирішення», — поділилася Юлія Устич, заступниця міського голови Ірпеня.
Проєкт «Право на сім’ю» СОС Дитячі Містечка став важливим кроком у розвитку системи соціальних послуг для дітей у громадах. Учасники проєкту поділилися успішним досвідом та обговорили можливості для подальших змін, що допоможе побудувати більш згуртоване суспільство, де турбота про дітей є пріоритетом для кожної громади та країни в цілому.
Проєкт реалізований за фінансової підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).
Довідка. МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна — благодійна недержавна організація, член міжнародної федерації SOS Children’s Villages International, що працює у 137 країнах світу вже 75 років. В Україні фонд діє понад 21 рік, підтримуючи дітей, сім’ї, молодь, сприяючи розвитку сімейних форм виховання.
Фонд робить все можливе, щоб діти, які залишилися без батьківського піклування, виховувалися в сім’ях, а не інтернатах. Також підтримує родини з дітьми, які потребують допомоги, визначаючи реальні потреби кожного: інколи це матеріальна допомога, інколи — тривала психотерапія, інколи – оплата навчальних курсів чи купівля обладнання для власної справи.
Соціальні працівники, психологи, соціальні педагоги та інші фахівці організації щоденно працюють, аби діти, які опинились у вразливому становищі, отримали необхідну допомогу та можливість стати щасливим дорослими.