Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Неллі Ковальської.

Лавра нині геть порожня: фактично, вона закрита для відвідувачів. Чи не на кожному кроці – патруль поліції.

Доступ на територію обмежили після того, як держава розірвала договір оренди лаври з московською церквою. Віряни російського патріархату тоді відмовилися йти з пам’ятки, ба більше – намагалися прорватися до святині. Деякі корпуси досі заблоковані: представники РПЦ не допускають туди ані музейників, ані представників комісії.

Печери Києво-Печерської лаври

Пан Роман працює в заповіднику сорок років. Про Лавру та лаврські печери знає все. Кореспондентка ТСН разом з ним спустилася до печер. Найдовшу з них місцеві називають вулицею. На цій вулиці розташовані мощі Нестора Літописця, батька вітчизняної історії. Наступний святий – Ілля Муромець.

"Місто Муром тоді, 11-12 століття – це було далеке володіння Чернігівського князівства. Але є інші версії, що він Муромець не тому, що він з мурами, а тому, що він мури будував, тобто інженер, оборонець. Є ще така версія – Ілля Муравлін. Оце з Муравійська. Оце саме в Чернігівській області десь. Київщина, Чернігівщина, Переяславщина – це ядро і давньої Русі, Київської, і, загалом, ядро України. Витоки. Витоки звідсіля. Тому ми не віддамо нашого Іллю", – каже пан Роман.

Найстаріші мощі, які тут зберігаються – Мойсея Угрина, він помер і був тут похований 1043 року, за вісім років до офіційного заснування лаври.

Найцінніші з наукової точки зору – мощі Миколи Святоші, онука Ярослава Мудрого. Останки Ярослава зберігалися в Софії і були вивезені з України під час Другої світової. За деякими свідченнями вони – в Америці. Наявність мощей онука може згодом допомогти встановити справжність мощей його великого діда.

Попри те, що комісія ще працює, вже можна сказати – головні святині лаври в порядку і під захистом.

Могили українофобів у лаврі – що робити?

Похований тут і Петро Столипін, русофоб, який ненавидів Україну і був застрелений 1911-го в київській опері. Його поховали біля лаврського трапезного храму.

"Одна з ідей, наприклад, внести його в обмінний фонд, як би це не видавалося і не звучало. Але у нас є загиблі герої, у нас є живі герої, які перебувають у полоні", – каже Роман.

Могила Столипіна – не єдина, якої хотілося б позбутися. Є ще кілька поховань осіб, які свого часу нашкодили Україні. Але це тривалий процес, адже Росія панувала тут понад триста років.

Популярні новини зараз

Пішла в ліцей і не повернулася — у Київській області зникла школярка

Погрожуючи вбивством, забирав авто мешканців Київщини — встановлено особу російського військовослужбовця

Перегінний тунель між «Деміївською» та «Либідською» планують відновити восени 2024-го

Експерти повідомили про особливості ракети, якими обстріляли Київ вранці 13 грудня

Показати ще

Відеорепортаж можна переглянути нижче:

Читайте також: Київрада передала землю в постійне користування заповіднику «Києво-Печерська лавра»