Про це повідомили на сторінці Національного заповідника Софія Київська.

«Сьогодні, 7-го грудня, предстоятель Православної церкви України Блаженніший митрополит Київський і всієї України Епіфаній освятив відновлені хрести, які незабаром увінчають бані Святої Софії Київської»

Після освячення Блаженніший Епіфаній вручив нагороди: ордени святої Ольги, святого Михаїла та медаль за жертовність і любов до України тим, хто активно долучається до охорони та збереження культової споруди — Софійського собору.

У Національному заповіднику також розповіли, що їх демонтували з куполів святині ще декілька днів тому. Востаннє вони реставрувалися ще півстоліття тому, тож відповідно до висновків експертів, перебували в незадовільному технічному стані.

Перший заступник генерального директора у Національний заповідник «Софія Київська» Вадим Кириленко у своєму коментарі виданню «Вечірній Київ» розповів, що шість хрестів, які розміщені навколо центрального були реконструйовані ще у 1978-1979 роках, а центральний хрест ще у 1967 році.

Тоді ж реставратори огорнули чорний метал основи хрестів міддю, що внаслідок корозії почали руйнуватися. З часом ситуація ще лише погіршувалася.

«Декілька місяців тому ми вперше за 50 років зробили комплексне обстеження куполів та хрестів собору. На замовлення заповідника Українським державним науково-дослідним та проєктним інститутом «УкрНДІпроектреставрація» було розроблено проєкт «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору»

Популярні новини зараз

У Музеї історії Києва відкрили мультимедійну виставку «Голоси»

У Києві літня жінка попросила знайомого допомогти з телефоном, а той її задушив

У Києві перейменували бульвар Кольцова на честь правозахисника Миколи Руденка

"Заробив" на модернізації системи оповіщення - відсторонений директор департаменту КМДА отримав ще одну підозру

Показати ще

За його словами, проєктна документація пройшла експертизу та отримала позитивний експертний звіт, а також погодження Міністерства культури та інформаційної політики України.

«На сьогодні коштами меценатів були виготовлені 6 нових хрестів з нержавіючого металу з позолотою. Також нам вдалося зберегти деякі елементи попередніх конструкцій. У найближчих планах є також відновлення центрального хреста, що також здійснюється коштами меценатів», — зауважують в Національному заповіднику.

Відреставровані хрести планують встановити до кінця цього року, орієнтовно до 20 грудня. Тож до Різдва Христового, яке цього року відзначатиметься 25 грудня, кияни зможуть побачити їх в усій красі на куполах собору Святої Софії.

Нагадаємо, що 14 січня 2022 року близько 23 години під час різкого погіршення погодних умов з поривами вітру за даними гідрометеослужби до 23-25 м/с (83 км/год) відбулося падіння хреста з південно-східного купола Софійського собору.

На тлі накопичення військ російської федерації на кордонах України падіння хреста з Софійського собору було сприйняте громадськістю як недобрий знак, що віщував велику війну. Страшний день 24 лютого 2022 року Свята Софія зустріла без одного хреста… Невдовзі завдяки меценатам хрест вдалося відновити та повернути на своє місце.

Робітники закріплюють хрест на одній з бань Софіївського собору. Листопад, 2022.

Раніше Хрещатик писав: Золоті хрести Софії Київської. Як ремонтуватимуть головний собор України?