Не встигли вщухнути емоції навколо продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, як в оточенні новообраного президента заявили про необхідність скасування заборони і навіть продаж українських чорноземів іноземним інвесторам.

Наприкінці квітня один із радників команди Зеленського, екс-міністр економіки Айварас Абромавичус під час конференції Європейської бізнес-асоціації заявив, що ринок землі має бути відкритим: “Позиція така сама, як і у всіх нормальних людей команда за відкриття ринку землі”.

На думку радника президента, для популяризації цієї ідеї слід проводити зустрічі з аграріями і обговорювати питання відкриття ринку, бо в кожного з учасників “своє бачення”.

“Відкривати ринок землі, звісно, потрібно. Чому? Тому що це фактично обмеження прав власників на використання їх власності”, заявив також голова президентської партії “Слуга народу” Дмитро Разумков.

Лобісти відкритого ринку як аргумент часто-густо звертаються до європейського досвіду. Мовляв, у Європі земля давно перебуває у вільному обігу, і кожен може вільно продати належний йому пай.

Це лише частина правди. Земля частково перебуває в обігу, однак є серйозні заборони на її продаж іноземцям, а якщо це і дозволено, то за прискіпливої уваги держави.

Змінювати цільове призначення, штучно роздувати земельні банки або виснажувати ґрунти суворо заборонено. Європа думає насамперед про екологію, зайнятість і розвиток дрібних сімейних ферм.

Розмір середнього сільськогосподарського господарства в Італії 9 га, у Польщі 8, в Іспанії 20 га.

Чи не єдиний політик в Україні, який запропонував європейську модель господарювання на землі Олег Ляшко. Він виступив з різкою критикою ініціатив нової влади щодо продажу землі:

 Зеленський сьогодні продовжує ту ж політику, яку провадив Порошенко, хоче продати землю. Пояснюючи це тим, що цього вимагає меморандум з Міжнародним валютним фондом. Замість того, щоб переглянути меморандум, змінити державну політику і дати дотації нашим фермерам, влада хоче забрати в них землю. Я хочу попередити українців: наступні парламентські вибори це бій за землю, заявив Ляшко з трибуни Верховної Ради.

Справді, якщо простежити за логікою дій Радикальної партії, то вона виступає чи не єдиним захисником селянства і дрібних фермерських господарств. В арсеналі “радикалів” і зміни до Конституції, які мають закріпити фермерство як основу аграрного устрою, і законопроект “Рейдерству стоп”, який унеможливлює крадіжки земельних ділянок, а також численні ініціативи з підтримки дрібних і приватних сільськогосподарських виробників: збільшення дотацій на утримання корів, заборона ввезення пальмової олії, компенсації за придбання техніки.

 Нещодавно я зустрічався із земляками Володимиром і Світланою на Луганщині, в яких 12 корів, та з родиною Тетяни Сагайдак, у якої шестеро корів. Я привіз цим родинам по доїльному апарату, але я не можу подарувати їх кожній сім’ї це має бути політика підтримки сільгоспвиробників. А саме: дотації 5 тисяч гривень за корову, компенсації за придбання техніки вітчизняного виробництва, пільгові кредити для фермерів, заборона пальмової олії і підвищення закупівельної ціни на молоко, заявив Олег Ляшко у Верховній Раді.

Звісно, питання продажу землі дискусійне. Соціо­логічні дослідження показують, що більшість населення все ж проти скасування мораторію та запуску вільного ринку. Якби референдум відбувався сьогодні, проти вільного ринку землі, за різними оцінками, проголосували б від 60 до 75%.

Популярні новини зараз

Пошкоджений "Охматдит" відновлює прийом маленьких пацієнтів

В Київській області засуджено особу, що незаконно переправляла ухилянтів через кордон

В одному з районів столиці 11-річний хлопчина випав з вікна багатоповерхівки

На війні загинув пілот Мі-8, Віталій Пляка, що прорвався в оточений Маріуполь та зміг повернутись

Показати ще

Референдуму поки немає, однак парламентські вибори вже не за горами, і тут важко не погодитися з Олегом Ляшком. Вони справді стануть “битвою за землю”.