Коаліція забере всі міністерські крісла. Деякі комітети в парламенті віддадуть опозиції, щоб не виникало сумнівів у демократичності влади, говорить представник президента в Кабінеті міністрів 37-річний Андрій Герус в інтерв’ю “­РБК-Україна”.

Верховна Рада дев’ятого скликання почне роботу не пізніше 5 вересня, за законом. Парламентарі мають сформувати коаліцію, обрати керівництво законодавчого органу, голів комітетів. За поданням президента оберуть прем’єр-міністра й уряд.

Партія “Слуга народу” проводить 254 депутати. Для ухвалення рішень коаліція має нараховувати не менш як 226. Із решти чотирьох партій, які пройшли в Раду, про готовність співпрацювати зі “Слугою народу” заявляли “Голос” і “Батьківщина”.

 Ми претендуємо на роль опозиційної сили в парламенті, каже один із лідерів “Опозиційної платформи За життя”, кум президента РФ Путіна 64-річний Віктор Медведчук.

Про розподіл функцій у новому парламенті говоримо з політологом Володимиром Фесенком, 60 років.

Хто стане опозицією? На які посади вона може претендувати?

 Опозицією будуть усі, хто не увійде в більшість. Та вона буде різна: конструктивна, антизеленська. Причому різнополярна з одного боку Медведчук із його фракцією, а з другого Порошенко.

Інформація щодо розподілу портфелів з’явиться ближче до 24 серпня. Або коли почне працювати президія Верховної Ради. Єдине, що наважуся спрогнозувати: “Опозиційна платформа За життя” вишле Медведчука чи на другого віце-спікера, або на якусь іншу посаду. Наприклад, керівника одного з комітетів. Проти цього буде шалений спротив і від громадськості, і в парламенті. Тому він не отримає нічого.

У нас немає закону про опозицію. Який би він мав бути?

 Закону про опозицію немає в більшості європейських країн. Це легко сформулювати для держав, де є дві партії. В Україні неможливо. Бо що таке опозиція? Коли є і ОПЗЖ медведчуківська, є партія Порошенка. Можливо нею буде “Батьківщина” і навіть “Голос”.

Опозиція це політичні сили, які не входять у правлячу більшість. Її не буває першого чи другого сорту. Тому не бачу сенсу в цьому документі. Немає механізму справедливого розділу посад між парламентськими силами. Ще одна нездоланна проблема проросійські сили, як “Опозиційна платформа За життя”. Якщо зафіксуємо це як норму, такі партії отримають посади.

У регламенті не записаний розподіл комітетів між коаліцією і опозицією. Була традиція віддавати опозиції деякі посади в комітетах. 2014 року фактично відійшли від цього. Після Майдану не дали їх “Опозиційному блоку”. І зараз ця ідея викличе шалений спротив.

Медведчук може стати спікером?

Популярні новини зараз

Понад 500 житлових будинків Києва тимчасово залишилися без газу

На Київщині знайшли залишки ударного безпілотника

Сьогодні вночі Київ атакували дрони - є наслідки від збиття й падіння уламків

Стало відомо, хто влаштував стрілянину в столичному клубі в ніч на 23 листопада

Показати ще

 Це дурня, про яку я чую не перший рік. ОПЗЖ буде у глухому опозиційному гетто. Ні на що вони не впливатимуть. Спікером стане Дмитро Разумков (керівник партії “Слуга народу”. ГПУ), це реально і логічно.

Які реформи в роботі парламенту назріли?

 Реформа, яку готували спільно з комісією Європейського парламенту й почали ухвалювати за часів головування Андрія Парубія. Але не реалізували. Там багато пропозицій щодо недопущення законодавчого спаму. До цієї реформи треба повернутися.

Але є й нагальні потреби. Має бути покарання за те, що депутати не відвідують засідання Верховної Ради, за кнопкодавство. Я не прихильник популярної ідеї про відкликання депутатів. Тому що немає й не може бути чіткого й справедливого механізму.

Є частина партій, які набрали більш як 2% голосів. Чи матимуть вони вплив на політичні процеси? Чи можуть стати позапарламентською опозицією?

 Безумовно. Від “Нацкорпусу”, крім Білецького, нікого не було в парламенті, але вони мали вплив на суспільно-політичне життя. Можуть згодом отримати більшість в органах місцевого самоврядування. Контролювати окремі регіони як “Укроп” контролював Волинь. Або Труханов і його партія Одесу.