Проєкт презентували за підтримки КМДА та, зокрема, Департаменту суспільних комунікацій. Про це розповідає Вечірній Київ.

«На жаль, ми часто зіштовхуємося з мововбивством, імʼя якому — Лінгвоцид. Сьогодні це явище проявляється у залякуванні, погрозах, дезінформації, психологічному тиску та навіть у вбивствах і тортурах громадян України.

Раніше — від насмішок і принижень, знищення книг та утисків, до повної заборони й арештів. Щоб усвідомити всю масштабність цього явища Департамент суспільних комунікацій КМДА та громадська організація «Валентність» сьогодні, у День української писемності та мови, відкривають виставку «Лінгвоцид» — інтерактивний меморіал русифікації в Україні», — прокоментував відкриття експозиції «Вечірньому Києву» директор Департаменту суспільних комунікацій КМДА Роман Лелюк.

Автори проєкту — команда ГО «Валентність. Переосмислення» — пропонують киянам та гостям міста пропонують дослідити власний родовід із розгляду мовного питання. Нашому виданню авторка ідеї й текстів Валентина Мержиєвська розповідає, що молоді люди створили інтерактивний меморіал, що складається із серії графічних табличок, розміщених у центрі Києва, і мобільного застосунку, який пов’язує їх між собою.

«Хронологію утиску української мови ми почали з початку 17 століття. Це повʼязано зі становлення російської імперії, коли вона відчувала, що відокремлення України не в її інтересах.

Фото 1 из 7.
Фото 2 из 7.
Фото 3 из 7.
Фото 4 из 7.
Фото 5 из 7.
Фото 6 из 7.
Фото 7 из 7.

Наприклад, тоді у 1627 році Цар Михаїл I Романов спільно з московським патріархом Філаретом віддав наказ вилучити та спалити українську літературу», — розповідає Валентина. На жаль, хронологія утиску української мови не зупинилась. Сьогодні на тимчасово окупованих територіях спалювати бібліотеки та знищувати україномовні книги. Саме тому автори проєкту наголошують, що зберігати пам’ять важливо, щоб розуміти причини та наслідки вчинків, пояснювати, як минуле впливає на сьогодення, та здобувати досвід.

«Російська федерація протягом століть свідомо і послідовно обмежували українську освіту, перешкоджали вільному розвиткові української культури, прищеплювали упередження і стереотипи. Тому зараз ці сфери потребують особливої підтримки, щоб відновитися, розгорнутися на повну силу та посісти належне місце у світовому розмаїтті», — додала Валентина Мержиєвська.

Виставка «Лінгвоцид. Хронологія русифікації» триватиме два тижні.

Раніше Хрещатик писав про те, Як може українська мова допомогти Перемозі України?