Ортопед-травматолог 38-річний Роман Горобець став свідком численних корупційних схем у державній медицині. Майже три роки тому він заявив про це відкрито записав і виклав в інтернет відео. Після розголосу його звільнили з Київської міської клінічної лікарні №7. Цього літа в суді довів, що його звільнили незаконно. Після судового рішення опублікував ще одне відео, в якому розповів про корупцію в лікарнях столиці.
Як ви наважилися розповісти про корупцію в державній медицині?
Лікарі тримаються за свою роботу, тому й не кажуть про такі речі. Я молодий і маю досвід ендопротезування. Був упевнений: якщо звільнять, зможу знайти роботу.
Як відреагували колеги на відео з доказами зловживань?
Більшість позитивно. Та один колега написав: “Ти такий чистий, а ми всі тепер як виглядаємо?”
Не треба думати, що всі лікарі корупціонери. Вони переважно заручники системи. Корупція починається не з рядових медиків, вона нав’язана адміністраціями. Завідувачі змушують персонал вимагати в пацієнтів гроші, казати хворим: “це треба купувати”. Адміністрація часто маніпулює і тисне психологічно. Чесному лікареві можуть і не натякати, щоб здавали гроші. Але знаходяться причини, щоб лікаря не допускати до операцій до тієї роботи, на якій можна “заробити”.
Мене ніхто не просив здавати гроші, я тільки бачив, як завідувач збирав із колег по 100 доларів. Але він створював мені перепони (Роман Горобець дає послухати аудіозапис семирічної давності, на якому тодішній його керівник Ярослав Лінько говорить: “Необхідності в тому немає, щоб пан Горобець робив артроскопію. Мене твої бажання не обходять. Я можу деанонсувати центр і будь добрий, працюй на травмпункті”. ГПУ).
Принциповому лікареві після звільнення складно знайти роботу?
Ні. Не треба думати, що в нас усе погано. Одного лікаря одразу забрали в Інститут ортопедії. Другого запросили у приватну клініку. Але ще до мого випадку із 7-ї лікарні звільнили трьох лікарів вижили хороших спеціалістів.
Але пацієнти це теж бачать і розуміють.
Так. Але багато з них потрапляє до лікарні із серйозними травмами, їм не до того. Коли в людини зламана нога, вона не сильно хоче боротися з корупцією в закладі, де їй мають “поремонтувати” цю ногу.
У таких схемах часто звинувачують Міністерство охорони здоров’я. Однак до його компетенції не входить розслідування злочинів.
Найперше, потрібно подолати розкрадання. Без поліції чи прокуратури змінити українську медицину важко.
Генпрокуратура намагається не дати забудовнику "віддяпати" ділянку Голосіївського парку на Теремках
Стало відомо, хто влаштував стрілянину в столичному клубі в ніч на 23 листопада
Під Києвом вибухнули 2 трансформатори - момент потрапив на відео
Черговий скандал з перепустками — блогерки "понтонулись" в Інстаграмі "особливим становищем"
Також важливий момент кадрові рішення місцевих адміністрацій, де займаються медичними питаннями. Коли я записав перше відео, про все детально розповів тодішньому начальнику департаменту (заступником міського голови Києва з питань медицини і соціального забезпечення був Михайло Радуцький, зараз народний депутат від партії “Слуга народу”. ГПУ).
Кілька років тому розгорівся корупційний скандал в Інституті раку. Там були просто жорстокі злочини, спекуляція на хворих. Керівника Інституту звільнили, але бухгалтер і кадровик прийшли працювати в лікарню №7. На зборах з адміністрацією головний бухгалтер відкрито говорила: в цьому місяці ми “заробили” стільки-то благодійних коштів. Поверталася до колективу і казала: “Ну почему так мало?” Про таке кадрове призначення не могли не знати у профільному департаменті.
Чи продовжиться розпочата 2017 року медична реформа?
Її варто продовжити. Зараз закладаються основи для змін у майбутньому. Результати реформи будуть усе помітніші. Сьогодні це може комусь не подобатися, але команда Уляни Супрун зробила навіть більше, ніж могла.
Поновився на посаді через суд
Роман Горобець народився у Вінниці. Закінчив Вінницький національний медичний університет.
Пропрацював лікарем у державній медицині понад 12 років. Більшість часу в Київській міській клінічній лікарні №7. 2016-го записав відео, де викривав корупційні схеми керівництва. Його звільнили. Поновився на посаді через суд. Але повертатися туди не збирається.
Не хочу працювати з начальниками-злочинцями. Я вже прижився у приватній медицині, каже Роман Горобець.
У клініці “Омега Київ” виконує операції з ендопротезування колінного та кульшового суглобів.
Одружений, виховує 17-річного сина.