Президент України Володимир Зеленський відреагував на багаточисельні звернення з боку бізнес-спільноти, зокрема керуючого власника девелоперської компанії ОМОКС Олексія Кулагіна та активно включився в боротьбу із рейдерами та шахрайством у держреєстрах.
“16 липня Зеленський разом з керівництвом Офісу президента відвідав село Путрівка Київської області. Глава держави приїхав пересвідчитися у правдивості інформації щодо незаконної діяльності місцевого комунального реєстратора, яка надійшла йому напередодні”, повідомляє Офіс президента України на сторінці у Facebook.
Пізніше на офіційному сайті президента з’явилася детальніша інформація: в результаті поїздки з’ясувалося, що у приміщенні, де за документами перебуває комунальний реєстратор, насправді розташований будинок культури.
Повідомляється, що під час спілкування з мешканцями села та представниками місцевої влади, а також першим заступником міністра юстиції України Оленою Сукмановою Зеленський запропонував представниці Мін’юсту вже сьогодні законним способом заблокувати для комунальних реєстраторів можливість здійснювати операції до наведення ладу в цій сфері.
“В Україні у середньому 2-3 рази на день незаконно змінюють власника. Ми можемо оновити склад антирейдерської комісії Мін’юсту. Можемо до моменту наведення ладу відключити всіх реєстраторів, які створюють зараз ризики рейдерства. Відключіть”, наводить прес-служба слова президента.
Зі свого боку керівник Офісу президента Андрій Богдан зазначив, що найближчим часом з’явиться указ глави держави щодо боротьби з рейдерством у сфері реєстрації. “Ці реєстратори отримують електронні ключі доступу для рейдерства шляхом використання реєстрів. Тут винна держава, яка дозволила існування такої реєстраційної форми. Оскільки держава не може гарантувати чесність доступу до цих реєстрів, цю схему треба припиняти”, заявив Богдан.
Тут варто зазначити, що за останні роки рейдерство в Україні набуло неабияких масштабів. Бізнес-спільнота, зокрема представники громадського об’єднання “Бізнес-Варта” дійшли висновку, що схема, яка дозволяє рейдерам здійснювати миттєві захоплення підприємств у законних власників, не могла бути створена і функціонувати без участі Міністерства юстиції України та особисто її керівника Павла Петренка. В понеділок, 15 липня, відповідна спільна заява підприємців була подана до Державного бюро розслідувань.
На присвяченій цьому прес-конференції були присутні бізнесмени, які в свій час стали жертвами рейдерів. Вони, зокрема, підтвердили інформацію бізнесмена Кулагіна про те, що під керівництвом верхівки Міністерства юстиції також працює схема з вимагання коштів за повернення законного власника до держреєстру. За це держслужбовці просять сплатити їм $50 тис. У зворотньому випадку рішення затягують на 45 днів, а за цей час, незалежно від вердикту, можна втратити всі активи. Тому, за словами директора ГО “Бізнес-Варта” Ольги Матвіївої, більшість жертв рейдерів вирішують не ризикувати ще більше, а сплатити хабар. Відомо, що лише за два останні роки скарги на незаконну перереєстрацію їх бізнесу на сторонніх осіб до комісії Мін’юсту направили біля 7000 підприємств.
Нагадаємо, 29 травня рейдери здійснили силове захоплення збудованого ОМОКСом ЖК “Чайка” під Києвом. Водночас фейкові державні реєстратори переписали ОМОКС і ОМОКС-ІНВЕСТБУД на третіх осіб. З цього приводу керуючий власник компанії ОМОКС Кулагін двічі звертався до президента Зеленського. Він закликав главу держави очолити боротьбу з рейдерами та винести питання втручань у держреєстр на засідання РНБО.