Комітет Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму просить Кабмін у терміновому порядку ухвалити низку рішень, спрямованих на захист права дитини на житло.
За словами голови профільного комітету, народного депутата Артура Палатного, право дитини на житло захищено Конвенцією ООН про права дитини та Законом України “Про охорону дитинства”. Проте відповідні норми працюють далеко не у всіх випадках.
“На жаль, діти часто залишаються без даху над головою по різних причинах: через заборгованість батьків перед банками та іншими фінансовими установами, через конфлікти між батьками, через шахрайство із житлом дітей-сиріт, та дітей, позбавлених батьківського піклування. Законодавством встановлені певні запобіжники щодо захисту житлових прав дитини. Проте, вони працюють не у всіх випадках. Найбільш небезпечним для дітей є так зване стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору, коли через виконавчий напис нотаріуса, що фактично працює на банк, змінюється власник житла і потім силовим шляхом відбирається житло. Окремою проблемою є зловживання з житлом, що знаходиться у власності дітей-сиріт, та дітей, позбавлених батьківського піклування”, – зазначив Артур Палатний.
Він додав, що на адресу комітету постійно надходять повідомлення про шахрайські дії стосовно зазначеного житла, проте після позбавлення прокуратури функцій представництва в суді окремих категорій громадян було втрачено ефективний механізм захисту прав дітей і в цих справах.
“На засіданні нашого Комітету були громадяни, діти яких втратили право на житло через різноманітні шахрайські дії. Вони пікетували Адміністрацію президента України, вимагаючи захисту своїх конституційних прав, а багато інших постраждалих продовжують пікетування, бо вони залишились на вулиці з дітьми в прямому розумінні цього слова. В багатьох випадках банки надають кредити тим громадянам, які не мають реальних можливостей погасити цей кредит, що також є порушенням законодавства. Є два шляхи вирішення проблеми: внесення змін до Законів України або врегулювання проблеми на рівні рішень Кабінету Міністрів України і відповідних центральних органів виконавчої влади. Оскільки наближаються вибори до Верховної Ради України та найближчим часом народні депутати розглядатимуть проект Виборчого кодексу, оптимальним є другий варіант розв’язання проблеми на рівні уряду. Тому Комітет звернувся з конкретними пропозиціями до прем’єр-міністра України щодо невідкладного ухвалення необхідних рішень для виконання їх відповідними міністерствами”, – розповів Артур Палатний.